– Účel křesla
– Využití křesla
– Kdo bude křeslo používat
– Co od křesla očekáváte
– Jaká je vaše náročnost na estetiku křesla
Tohle všechno musíte u výběru křesla zvážit. Bude sloužit jenom k vaší relaxaci? Hodláte si v křesle číst? Budete při sezení v tomto křesle pracovat, nebo pít čaj? Bude v křesle sedět vaše babička, když přijde na návštěvu? Bude toto křeslo ve vaší pracovně, nebo v obývacím pokoji, případně v ložnici? Jakou máte sedací soupravu v obývacím pokoji, pokud plánujete křeslo pořídit do obývacího pokoje? Jakou barvu mají stěny místnosti, v níž křeslo bude? Budete křeslo využívat každý den, nebo jenom výjimečně, pro speciální příležitosti? Jaké by mělo mít samostatné funkce? A jak velký je sedák? Jak by měl být vysoký? Jaký materiál je nejpohodlnější? A jaký materiál nejdéle vydrží? Všechny tyto otázky byste si měli klást, než se pustíte do koupě.
Co musí mít každé křeslo?
1. Stabilní spodní část. na rozdíl od židle, která má většinou několik částí či několik nohou, standardně čtyři. Křeslo ale musí být velmi stabilní. Dá se říct, že by mělo být téměř nemožné ho převrátit během používání, případně omylem, když okolo něj projdete a omylem do něj narazíte.
2. Podpěrky na ruce. Některá křesla budou mít tyto opěrky upravené kvůli estetickým důvodům. Tyto podpěrky by měly být buďto nastavitelné, nebo velice neutrální, tedy dostatečně nízko na to, aby vám nebránily v pohybu.
3. Široký sedák. Ne jenom na to, abyste se vešli pohodlně s nohama kousek od sebe, ale abyste si třeba na křesle mohli sednout do tureckého sedu.
4. Anatomické opěradlo. Ideálně by mělo být nastavitelné, ale to jistě záleží také na cenové relaci, ve které se u kvalitního křesla pohybujeme. Stačí, aby bylo dostatečně tvarované a mělo podpěrku hlavy.