Moderní technologie v pražských ulicích

Veřejná prostranství v hlavním městě patří k nejkrásnějším v Evropě. Praha je matkou měst nejenom množstvím unikátních historických skvostů, nýbrž i počtem parků, odpočinkových zón a přírodních rezervací. Počet obyvatel v Praze neustále roste, vzrůstá i množství turistů, zejména v období letních prázdnin. Lidé městskou zeleň vyhledávají jako místo k odpočinku a relaxaci, ovšem zdá se, že je před námi období budování a začleňování nových technologií do každodenního života přímo v pražských ulicích. První vlaštovky se tu již objevily.
lavičky v parku

Chytré lavičky s připojením Wi-Fi a s možností dobíjení mobilních zařízení

Prozatím se v Praze můžete setkat jen s několika pilotními projekty. Jejich rozvoj lze vysledovat na oficiálním webovém portálu, nicméně prozatím je takových míst jen několik. Nová datová platforma hlavního města Prahy podporuje takové novinky, jako mobilní aplikace pro návštěvníky Prahy, tzv. chytré osvětlení, dobíjecí elektrifikované stanice a chytré lavičky.

Chytré lavičky s Wi-Fi připojením jsou v Praze instalovány speciálně zřízeným městským podnikem Operátor ICT. Koncepci rozvoje chytrých laviček podporuje především hnutí ANO a městští úředníci se shodují v názoru, že dnešní mladá „mobilní“ generace takovéto funkční prvky ve veřejném prostranství postrádá. Jedním z hlavních důvodů instalace chytrých laviček je možnost dobíjení mobilních komunikačních prostředků a připojení k Internetu.
wi-fi zdarma

Zajímavý nápad – někteří jej odsuzují, někteří vítají

Jednou z takových odvážných koncepcí je multifunkční posezení na Puškinově náměstí v pražských Dejvicích. Nedaleko dětského hřiště vyrostly dvě dřevěné lavičky postavené zády k sobě, které odděluje nástavba s vysazenými rostlinami. Nechybí tu solární panely pro napájení USB dobíjecích konektorů a meteostanice. Posadíte-li se na lavičku, můžete se zdarma připojit přes Wi-Fi k Internetu. Bohužel o takovém zajímavém nápadu téměř nikdo neví, a údajně i někteří lidé, co se na lavičku přímo posadili. Otázkou je, kolik Pražanů, případně turistů vůbec něco takového využije.