Bohudík nebo bohužel, chcete-li, k tomu ještě nedošlo a ani podle nejnovějších zpráv nás tato změna nepotká dříve než v roce 2021.
V roce 2003 se ČR zavázala svým vstupem do Evropské unie i přijetím eura za svou vlastní měnu, za předpokladu, že splní veškerá, tzv. konvergenční kritéria. Česká ekonomika nebyla a stále není na přechod připravená, a doposud ji chybí splnění jedné z podmínek, které stanovuje Maastrichtská smlouva z roku 1992.
Podmínky pro přijetí Eura:
1. Kritérium cenové stability
2. Kritérium dlouhodobě udržitelného stavu veřejných financí
3. Kritérium stability kurzu měny a účasti v ERM II
4. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb
Dle vyjádření politiků za uplynulých čtrnáct let se přijetí eura stále odkládá a velkým podílem na tuto skutečnost má i nevyřešená situace nestabilní ekonomiky Řecka. Mnoho hlav naší vlády, ale také mnoho osob z řad českých občanů, zaujala negativní postoj k této situaci a k myšlence jednotné měny ve všech členských státech Evropské Unie je velmi skeptická.
Také vlna imigrantů z východu přilévá olej do ohně a za současné situace se nikomu nechce jednat o dalším vývoji k výměně české koruny za euro.
Euro na Slovensku
Většina z nás sledovala naše sousedy, kteří v roce 2009 přešli na duální oběh, kdy se dalo platit Slovenskou korunou i eurem, ale vracely se jen eura. Tento stav trval 16 dní a poté bylo možno na Slovensku platit pouze eurem a Slovenská koruna se stala minulostí. Občané ze začátku vše přepočítávali na koruny, aby si uvědomovali hodnotu zboží. Porovnávali, u jakého zboží došlo ke zdražení a zda opravdu nedochází k rapidnímu nárůstu cen.
Po roce a půl přicházely první zprávy o tom, jaký vliv mělo přijetí eura na slovenskou ekonomiku. Inflace dle analytiků nezaznamenala žádné výrazné změny. V prvních měsících pouze došlo ke snížení konkurenceschopnosti slovenských podniků. Ale i to bylo zřejmě způsobené celkovou ekonomickou situací ve světě a nelze tento jev tedy přisuzovat zavedení eura.
My Češi jsme však stále skeptičtí, i když ani u Slováků nedošlo k žádnému kolapsu, ač jejich ekonomická situace byla vždy o nějaký ten chloupek horší než ta naše. V podstatě je to i tím, že od vstupu do Evropské Unie uběhlo několik let a celkově tato změna, podle většiny, vedla ke zhoršení našeho postavení ve světě. Ztráta suverenity, ztráta České koruny, zapojení do Evropského stabilizačního mechanismu (přebrání zodpovědnosti za dluhy jiných členských států) to jsou důvody, proč Češi nevítají euro s otevřenou náručí. Zjednodušení mezinárodních transakcí, pohodlnější cestování a ani snížení transakčních nákladů mnohé z nás dostatečně nepřesvědčují.