Vlak, který proslavila vražda

Znáte nejznámější vlak světa? Pokud by se přidaly ještě dvě indicie, jistě byste si vzpomněli. Tou první je slavná spisovatelka Agatha Christie a tou druhou je vražda. Určitě už nikdo nepochybuje, že se jedná o slavný Orient Expres. Kdysi se tento dopravní prostředek nazýval docela zajímavým, ale všeříkajícím označením – Král vlaků, vlak králů. Myslím, že to hovoří za vše.
§  Cestovat s ním mohl většinou jen ten, kdo na to opravdu měl.
§  Něco jako první třída na slavném Titaniku.
–         Jenže s tímto kolosem to rozhodně tak špatně nedopadlo.
–         A budeme doufat, že ani nedopadne, protože jezdí i přes Českou republiku. V Praze bude v květnu a v říjnu.
klobouk na kolejích
Ačkoliv se jedná o velice slavný vlak, nečekejte od něho nějaké velké výkony. Průměrně pojedete asi sedmdesátikilometrovou rychlostí. Pokud se vydáte z Prahy do Paříže, pak si vezměte něco na čtení. Budete tam až za dvacet hodin. Jízda s ním je ale prý opravdový požitek. Budete si připadat jako na plese. Pánové sem smějí pouze v obleku s kravatou a dámy ve společenské róbě. K občerstvení dostanete pouze nejkvalitnější šampaňské a v kabině máte malou koupelnu s teplou vodou.

Pozor na bandity a závěje

Dříve bylo ale cestování v tomto Králi vlaků trochu adrenalinové. Stával se totiž velice často terčem přepadení. Asi se není čemu divit. Devět let před koncem devatenáctého století bylo pět cestujících uneseno a bandité za ně žádali výkupné sto dvacet tisíc liber. Nakonec byli dopadeni.
§  Nejvíce ale proslavila tento dopravní prostředek Agatha Christie, která se nechala inspirovat událostí, jenž se stala roku 1929.
§  Tehdy Orient Expres zapadl do závěje a cestující zůstali řadu dní uvězněni v jeho útrobách.
parní vlak
Orient Expres, nejluxusnější a nejslavnější vlak, putuje na světových kolejích už neuvěřitelných sto třicet pět let. A jak to tak vypadá, ještě dlouho je neopustí.