Proč firmy nabízejí věci jako hypotéka bez registru?

Vzít si hypoteční úvěr je věc, kterou bychom měli udělat až po zralé úvaze. Ano, koupě domu nebo stavba na pozemku v krásné lokalitě je zajisté lákavá, je zde však mnoho faktorů, které bychom měli zvážit.

Pokud se již rozhodneme si hypotéku vzít, první otázkou je, pro jaký typ se rozhodnout. Všude vidíme samé nejvýhodnější nabídky, ale která je ta pravá pro nás? Jednou z nich je i hypotéka bez registru. Při zběžném pohledu se může zdát až zvláštní, že ji firmy nabízejí.
hromádka bankovek
Na první pohled totiž pro ně vypadá vskutku nevýhodně. Pokud totiž neprověří svého potenciálního zákazníka v databázi dlužníků, vystavují se značnému riziku, že tento klient nebude schopen dostát svým závazkům a svůj dluh splácet.
dům na prodej

Jaký má pro ně tedy význam tento typ nabízet? Je to jednoduché: tím, že je dostupnější široké škále lidí, přináší také mnohem, mnohem více klientů. A věřte, že skutečně nejde o žádný malý nárůst. Lidí, kteří chtějí nebo potřebují hypotéku, je spousta, a jen zlomek z nich projde prověřením v bance. Tito lidé potom hledají další možnost, jak potřebné peníze získat. A tento typ hypotéky je přesně jedním z nich.

Dobrá, to částečně vysvětluje, proč je nabízena. Je po ní skutečně velká poptávka a firmy by byly hloupé, kdyby této příležitosti nevyužily. To však neřeší další problém. Ano, část bude poctivě splácet, avšak co s tou velkou většinou, která buď bude platit nepravidelně, nebo vůbec? Když jim firma půjčí peníze a oni nebudou platit, tak přeci společnost o ty peníze přijde. A v případě hypotéky nejde zrovna o malé částky.

Zde se firmy jistí několika způsoby. Tím prvním jsou vyšší úroky i poplatky oproti běžnému typu. Tím plyne z jednoho řádně platícího klienta více peněz. To ale samozřejmě nestačí. A zde se právě ukazuje pravý důvod, proč tyto firmy půjčují prakticky všem.

Pokud se klient dostane do finanční tísně, například vinou ztráty zaměstnání nebo dlouhé nemoci, lze požádat o odklad splátek. To samozřejmě většinou není problém. Zvláště když si uvědomíme, že sice měsíc či dva neplatíme, úroky a poplatky se však počítají dál.

Když však neplatí dlouhodobě nebo vůbec, přichází na řadu další postup. Nejprve se nechá vše doběhnout, nebo se i delší dobu počká. Proč? Právě aby narostla splácená částka. Po několika měsících až letech přijde na řadu exekuce. Ta může samozřejmě zabavit i onu nově koupenou či postavenou nemovitost, která je pak vydražena za mnohem vyšší cenu. A firma tak opět vydělá pořádné peníze.

Je vidět, že tento typ hypotéky se většině lidí skutečně nevyplatí. Pokud jste však rozhodnuti si ho i přesto vzít, dobře zvažte svou schopnost splácet. Můžete svým závazkům dostát i v případě, kdy přijdete o práci? Jen tak se vyhnete nepříjemným překvapením.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup